Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přestože je letošní dlouhohrající počin Australanů DEAD LETTER CIRCUS již jejich čtvrtým, trochu netypicky sáhli k takzvaně eponymnímu albu. Název tedy budete hledat marně. Pokud bychom tomu chtěli dávat nějaký hlubší význam, pak se nabízí pokus skupiny vrátit se ke kořenům a snažit se posluchače přesvědčit, že letos to bude tak dobré, jako bylo jejich první taktéž eponymní EP. Při mapování diskografie této skupiny se totiž chtě nechtě dostává na jazyk ona zprofanovaná formulka o nepřekročení vlastního stínu. Eponymní EP a první album „This Is The Warning“ totiž v mnoha ohledech skupina nikdy nepřekonala. Tendence byly s časem spíše sestupné. Druhá deska „The Catalyst Fire“ ještě držela úroveň, třetí „Aesthesis“ už je trochu rozporuplná. Nicméně z pohledu obecného bylo vše od DEAD LETTER CIRCUS velmi osobitá záležitost. Takže byť nepřekonali sami sebe, dokázali překonat mnoho ostatních.
Co že to tedy tito Australané vlastně nabízí? Jednoduchá odpověď by mohla být, že nabízí to co většina současné progresivněji zaměřené australské scény. Jenže! Existují nějaké jednoduché odpovědi? Pro DEAD LETTER CIRCUS zjevně ne a tak musíme volit odpověď trochu složitější. Odpověď, ve které ke srovnávání s ostatními progrockovými kapelami z Austrálie musíme přidat ještě UK scénu. Ano, už zase tu máme Stevena Wilsona a PORCUPINE TREE. Ale také se nejde ubránit heslu, které mnoho posluchačů progresivních stylů nemá rádo. Na mysli mám metalcore. A házejte třeba kamenem, já dnes spojení prog a metalcore dokážu použít klidně a bez uzardění. Mnoho příkladů totiž svědčí o tom, že to není spojení nepatřičné. Například Američané SILENT PLANET to rozhodně umí.
Ale zpět k DEAD LETTER CIRCUS. Alternativní prog-rock, tak jak jej prezentují, má v sobě silný potenciál. Jeho základem totiž zůstává soustředěnost na písničkovou formu, nekoná se žádné soupeření v kytarových sólech a předvádění individuálních dovedností hudebníků. Skladby jsou pochopitelné a logicky vystavěné již od základního hudebního motivu, od posluchačsky příjemné melodie. K tomu přidat trochu nálady třeba v podobě kytarového cvrlikání a DEAD LETTER CIRCUS měli své fanoušky pevně chycené. Hitovky z prvního alba dodnes fungují a je jedno, že třeba „Tremors“ měla tendence připomínat velmoc TOOL. Prostě to tam bylo. A já si teď již nějakou dobu lámu hlavu s tím, zda to tam má i letošní album „Dead Letter Circus“.
Při poslechu jednotlivých skladeb má člověk pocit, že je vlastně vše v pořádku, písničky jedou, hudba plyne bez sebemenších nepatřičností, melodie se točí a občas dokonce člověka přinutí se zaposlouchat hlouběji. Pak si ale vzpomenu na to, jak se poslouchá debut, který i když už bezpečně znám, nenechává mě takto v klidu. Pojem klid v souvislosti s prog-rockem je bohužel asi to nejméně lichotivé spojení. Dostáváme se tak do hlavního problému alba. Je to jeho samozřejmost, bráním se napsat přímo obyčejnost. To co by mělo znít výrazně a překvapivě se nějak posunulo do polohy všednosti až šedivosti. A i když po zamyšlení dospěji k názoru, že je tam vlastně vše podobné jako na debutu, zde to z nějakého důvodu již nefunguje tak perfektně. Hledání důvodů pak člověka zavádí k tomu, že ty logické vlastně neexistují. O co méně důvodů se dá najít v logice, o to víc jich pak ale je v pocitech. Motivy a melodie, postupy a variace prostě již nemají tu sílu, která člověka přinutí se zastavit a zaposlouchat. Jsou banálnější a často se může zdát, že recyklované. DEAD LETTER CIRCUS tak vlastně doplácí na svůj raketový vzestup a úspěch prvního alba.
Jestliže skupina vykazovala s každým novým albem určitý pokles, aktuální počin tento trend rozhodně neobrací. Na druhé straně jsem ochoten připustit, že v porovnání s minulým „Aesthesis“, se mi „Dead Letter Circus“ líbí o chloupek více, což je důvod, proč v bodovém hodnocení zůstanu ještě poměrně vysoko.
Australané DEAD LETTER CIRCUS vydávají čtvrté album, které stejně jako předchozí počin zůstává ve stínu debutu. I tak ale stále nabízí zajímavou formu moderního řekněme alternativního prog-rocku.
1. The Armour You Own
2. The Real You
3. Change
4. Running Out of Time
5. We Own the Light
6. Heartline
7. Ladders for Leaders
8. Trade Places
9. Say It Won't Be Long
10. Home
Diskografie
Dead Letter Circus (2018) Aesthesis (2015) Stand Apart (EP) (2014) The Catalyst Fire (2013) This Is The Warning (2010) Next In Line (EP) (2008) Dead Letter Circus (EP) (2007)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2018 Vydavatel: Rise Records Stopáž: 40:46
Sleduju je od prvniho EP. Minuly album bylo tragicky a letosni se o malou pricku posunuje,ale ve finale taky nic. Kapela kopiruje sama sebe. Nejlepsi album je jejich debut, bez debat a This Is Warning z roku 2013, ktere za nim trochu pokulhava. Podle me je to dnes uz pravidlo, ze ma nova kapela skvelej debut a pak to jde z kopce, nemaj co nabidnout...
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.